ECOC 2016

InSite

Login

Notes

Skip Navigation LinksECOC 2016 Committees

Committees  

Committees  

ECOC 2016 General Chairs
Ronald Freund, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Berlin
Matthias Berger, Alcatel-Lucent, Nürnberg

ECOC 2016 Technical Program Chairs
Peter Krummrich, Technische Universität Dortmund
Christian Schaeffer, Helmut Schmidt Universität

ECOC 2016 Local Organising Committee
Volker Schanz, VDE ITG, Frankfurt
Hatice Altintas, VDE Conference Services, Frankfurt

 

Current EMC Members
Per O. Andersson   Ericsson, Sweden
Jean-Pierre Hamaide    Nokia Bell-Labs, France
José Capmany    Universidad Politécnica de Valencia, Spain
Piero Gambini    ST Microelectronics,  Italy
Ronald Freund    Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany
Leif Katsuo Oxenløwe    Technical University of Denmark
Jürg Leuthold    ETH Zurich, Switzerland
Andreas Kirstaedter   University of Stuttgart, Germany
Ton Koonen   COBRA TU Eindhoven, The Netherlands
David Richardson   ORC Univ. of Southampton, UK
Giancarlo Prati   Scuola Superiore S. Anna, Pisa, Italy
Christian Lerminiaux    University of Troyes, France
Will Stewart   University of Southampton, UK
 Peter Van Daele    IMEC iMinds- Ghent University , Belgium

 

 

Current ECOC IAC Members    
Rod Alferness    University of California, Santa Barbara, USA
Simon Fleming   University of Sydney, Australia
Toshio Morioka   Technical University of Denmark
Jintong Lin Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Robert Tkach  Nokia Bell Labs, USA

 

 

 ECOC 2016 TPC Members

SC 1 -  Fibres, Fibre Devices and Fibre Amplifiers
Chair: Hans Limberger
Kasyapa Balemarthy    OFS, USA
Tim Birks   Bath University, UK
Peter Ingo Borel   OFS Fitel, Denmark
Camille-Sophie Brès   EPFL, Switzerland
Benjamin Eggleton    University of Sydney, Australia
Ivana  Gasulla    Universitat Politécnica de Valencia, Spain
Hans Limberger    EPFL, Switzerland
Hanne Ludvigsen   Aalto University, Finland
Patrice Mégret    University of Mons, Belgium
Francesco Poletti   ORC, UK
Kunimasa Saitoh   Hokkaido University, Japan 
Marco Santagiustina   Universita di Padova, Italy
Bernhard Schmauß   Universität Erlangen-Nürnberg, Germany
Pierre Sillard   Prysmian, France

  

SC 2 - Waveguide and Optoelectronic Devices
Chair:
Andreas Umbach
Liam  Barry    Dublin City University, Ireland
Romain Brenot   Alcatel Thales, France
Joe Campbell   Virginia University, USA
Antonio  Fincato   STMicroelectronics, Italy
Myung-Ki  Kim   KAIST, Korea
Sang-Shin Lee   Kwangwoon University, Korea
Sylvie  Menezo   CEA-LETI, France
Pascual Muñoz   VLC Photonics, Spain
Bert Offrein   IBM,  Switzerland
Marc  Sorel   Glasgow University, UK
Leo Spiekman   Aeon Corporation, USA
Yikai Su   Shanghai Jiao Tong, China
Takuo Tanemura   University of Tokyo, Japan
Hiroyuki Uenohara   Tokyo Institute of Technology, Japan
Andreas Umbach Finisar Corporation, Germany
Dries Van Thourhout imec – Ghent University, Belgium

 

SC 3 - Digital and Optical Signal Processing
Chair: Helmut Grießer
Peter Andreksson    Chalmers University of Technology, Sweden
Dimitrios Apostolopoulos   National TU Athens, Greece
Antonella Bogoni   CNIT, Italy
John Cartledge   Queen's University, USA
Andrew Ellis   Aston University, UK
Helmut Grießer   ADVA Optical Networking, Germany
Yves Jaouen   IMT - Telecom Paritech, France
Leif Oxenløwe   Technical University of Denmark, Denmark
Valerio Pruneri    Institut de Ciencies Fotoniques, Spain 
Masatoshi  Suzuki   KDDI R&D Laboratories, Japan
Benn Thomsen    UCL, UK
Naoya  Wada    National Institute of Information and Communication Technology (NICT), Japan
Ping-Kong Alex Wai   Hong Kong Polytechnic University, Hong-Kong 

 

SC 4 - Subsystems for Optical Networking and for Datacoms
Chair:  Andreas Leven
Laurent Bramerie   ENSSAT / Université de Rennes 1, France
Michael Galili   Technical University of Denmark, Denmark 
David Hillerkuss   ETH Zurich, Switzerland
Toshihiko Hirooka   Tohoku University, Japan 
Andreas Leven   Nokia Bell Labs, Germany
Mario Martinelli   Politecnico di Milano, Italy
Shu Namiki   National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan 
Richard Pitwon   Xyratex, UK
Oded Raz   COBRA - TU Eindhoven, Netherlands
Clint Schow   University of California USA
Xin Yin   imec – Ghent University, Belgium
Wende Zhong   Nanyang Technological University, Singapore

  

SC 5 - Point-to-Point Transmission Systems
Chair: Klaus Petermann
Gabriel Charlet   Nokia Bell Labs, France
René-Jean Essiambre   Nokia, USA
Yann Frignac   Insitut Mines-Télécom / Télécom SudParis, France
Giancarlo Gavioli   Nokia, Italy
Magnus Karlsson    Chalmers University of Technology (CTH), Sweden
Gordon Ning Liu   Huawei Technologies, China 
Yutaka Miyamoto    NTT, Japan
Chigo Okonkwo    COBRA - TU Eindhoven, Netherlands
Hiroshi  Onaka   Fujitsu, Japan 
Klaus Petermann   Technische Universität Berlin, Germany
Werner Rosenkranz   Christian-Albrechts-Universität Kiel, Germany
Rob Smets   SURFnet, Netherlands

 

SC 6 - Core Metro and Data Center Networks
Chair: Sébastien Bigo
Achim Autenrieth   ADVA Optical Networking, Germany
Sébastien Bigo   Nokia, France
Steinar Bjørnstad   Norwegian University of Science and Technology, Norway
Piero Castoldi   Scuola Superiore Sant'Anna, Italy
Carlo Cavazzoni   Telecom Italia, Italy
Juan Pedro Fernandez Palacios   Telefonica, Spain
Kiyoshi  Fukuchi   NEC, Japan
Andreas Gladisch    Deutsche Telekom, Germany
Paola Iovanna   Ericsson R&D, Italy
Nobuhiko Kikuchi    Hitachi, Japan
Raul Muñoz   Centre technologic de telecommunicacions de catalunya, Spain
Mario Pickavet   iMinds – Ghent University, Belgium 
Dimitra Simeonidou   University of Bristol, UK
Jesse Simsarian   Nokia Bell Labs, USA
Ioannis Tomkos   Athens Information Technology Center, Greece
Elaine Wong   University of Melbourne, Australia
Lena Wosinska   KTH Royal Institute of Technology, Sweden

   

SC 7 - Access, Local Area and Home Networks
Chair: Dirk Breuer
Kota Asaka    NTT, Japan
Dirk Breuer   Deutsche Telekom, Germany 
Guillermo Carpintero   Universidad Carlos III de Madrid, Spain
Philippe Chanclou   Orange Labs, France
Stefan Dahlfort   Ericsson, Sweden 
Roberto Gaudino   Politecnico di Torino, Italy
Yuefeng Ji   Beijing Univ of Posts and Telecommunications, China 
Kwangjoon Kim   ETRI, Korea
Junichi Nakagawa   Mitsubishi Electric, Japan
Derek Nesset
BT, UK
Yan Shi   Genexis, Netherlands
Alexandros Stavdas University of Peloponnese, Greece
Eduward Tangdiongga   COBRA - TU Eindhoven, Netherlands 
Dora Van Veen   Nokia Bell Labs, USA
Chia-Chien Wei   National Sun Yat-Sen University, Taiwan

 

 

 

Organized by
ITG - Informationstechnische Gesellschaft im VDE
VDE Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e.V.
Eurel Partner ECOC
ECOC 2016 Sponsor NOKIA
Gold Sponsor
Telekom Gold Sponsor ECOC 2016
ECOC 2016 Mediapartner Fibresystems
Mediapartner EPIC
ECOC 2016 Mediapartner bayernphotonics
ECOC 2016 Optical Connections
 
 
Impressum | © 2010 VDE Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e.V.